Telefon alarmowy: 986 lub 112

BIP
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [ kliknij by ukryć ]

Jak umówić się na szkolną prelekcję?

Strażnicy miejscy prowadzą w szkołach prelekcje na tematy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem oraz ochroną spokoju i porządku publicznego. Aby ustalić temat i termin prelekcji, należy ze stosownym wyprzedzeniem złożyć pismo w sekretariacie Straży Miejskiej.

Szkolne prelekcje prowadzi podinspektor Tomasz Gajewski, pedagog, psychoterapeuta młodzieżowy, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, krakowskiego Centrum Psychodynamicznego w  oraz polskiego Instytutu Psychoterapii Krótkoterminowej w Krakowie. W Straży Miejskiej w Częstochowie pracuje od 1993 roku.

Przykładowe programy i tematy szkolnych prelekcji:

1. Płytka wyobraźnia to kalectwo

Zajęcia poparte materiałem wideo (20min.) ukazującym niebezpieczne i brawurowe zachowania młodzieży nad wodą, zasady kąpieli, skoków do wody, odróżniania miejsc niebezpiecznych, zasady wzywania i udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków nad wodą. Temat uzupełniać będzie informacja o środkach uzależniających w tym alkoholu jako jednych z głównych przyczyn wypadków nad wodą. Zajęcia skierowane do młodzieży starszej w okresie przedwakacyjnym.
 

2. Odpowiedzialność prawna nieletnich

Zajęcia skierowane do dzieci z klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych w których uczestnicy poznają obowiązujące przepisy prawne dotyczące postępowania ws. nieletnich – wyłączenie odpowiedzialności, procedury dotyczące postępowania z nieletnimi sprawcami wykroczeń i przestępstw.

3. Przemoc i agresja w szkole i poza nią

Zajęcia skierowane do dzieci z klas V-VIII szkół podstawowych i pierwszych klas szkół ponadpodstawowych.  W czasie zajęć uczniowie będą mogli poznać metody właściwego oglądu agresywnych zachowań z naciskiem na empatię i odpowiedzialność prawną oraz poznać konstrukt różnorodnych zachowań mających na celu wzmocnienie aparatu psychicznego. Część zajęć dotyczy zagadnień  z zakresu wiktymologii (w szczególności nieostrożności czy nieświadomości zagrożenia). Obok możliwości głębszego spojrzenia na kwestię  przemocy i odpowiedzialności prawnej,  zajęcia mają za zadanie uwrażliwić uczestników oraz wskazać działania pomagające radzić sobie ze stresem.
 

4. Rola i zadania Straży Miejskich i Gminnych w systemie bezpieczeństwa na przykładzie miasta Częstochowy

Zajecia organizowane w siedzibie Komendy Straży przy  ul. Krakowskiej 80 blok 3 skierowane są do  grup zorganizowanych składających się z dzieci w różnym wieku.  W ramach zajęć uczestnicy  zwiedzają Komendę Straży, Centrum Monitoringu Wizyjnego, poznają specyfikę pracy strażnika oraz  dyżurnego straży, poznają charakterystykę ubioru i wyposażenia strażnika. Zajęcia składają się z 3 bloków tematycznych tj. wprowadzenie, zwiedzanie komendy oraz film profilaktyczny.
 

5.  Zasady bezpieczeństwa na drodze i podwórku

Zajecia skierowane do przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Celem zajęć jest przedstawienie uczestnikom najczęstszych sytuacji, w których dzieci powinny zachować szczególną ostrożność np. w kontakcie z nieznajomymi,  zabaw  w  pobliżu drogi,  zasad właściwego powiadamiania w sytuacjach niebezpieczeństw oraz korzystania z drogi.
 

6. Mój przyjaciel Rex

Zajecia skierowane do przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, pokazujące prawidła właściwego zachowania się w kontakcie z psem w tym „język komunikacji psa”, najczęstsze błędy w podejściu do psa, zasady zachowania się  w przypadku ataku psa. Zajęcia wprowadzają młodego człowieka w obowiązki właściciela psa  w kontekście przepisów prawa. Spotkanie na bazie prezentacji wideo i ćwiczeń praktycznych. Dzieci poznają i ćwiczą właściwe postawy przybierane  w czasie ataku psa, oglądają 15 minutowy film przedstawiający omawiana tematykę.
 

7. Alkohol - droga donikąd

Zajęcia skierowane do młodzieży z klas VII-VIII szkoły podstawowej, klas szkoły ponadpodstawowej, placówek opiekuńczo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Realizowane są na prośbę dyrekcji szkoły i za zgodą rodziców dzieci. Zajęcia oparte są na prezentacji materiału w postaci prezentacji multimedialnej  oraz dyskusji na temat szkodliwości alkoholu. Pogadanka na temat przepisów prawa dotyczących spożywania i podaży alkoholu nieletnim, zasad postępowania straży miejskich  w przypadku stwierdzenia nieletniego pod wpływem alkoholu - w szkole, poza szkołą, w przypadku wykroczenia lub przestępstwa, a także motywów sięgania po używki typu alkohol i papierosy.
 

8. Chemiczna regulacja uczuć. Narkotyki i dopalacze


Zajęcia skierowane do uczniów z klas VII i VIII szkół podstawowych, klas szkół ponadpodstawowych  oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Realizowane są na prośbę dyrekcji szkoły i za zgodą rodziców dzieci w formie prezentacji multimedialnej, w której zawarto próbę odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania dotyczące narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych. Młodzież poznaje najważniejsze zagrożenia związane z substancjami psychoaktywnymi, kwestię odpowiedzialności karnej, mechanizm uzależnień, skutki społeczne sięgania po narkotyki oraz nieprawdziwe a często wyrażane opinie i mity na ich temat.

 

9. Prelekcje z rodzicami i opiekunami

Spotkania współprowadzone z nauczycielem obejmują omówienie zagadnień zaproponowanych przez nauczyciela jako ważnych z punktu widzenia szkoły w tym: odpowiedzialności prawnej nieletnich, zasad i procedur postępowania z nieletnimi, oznak demoralizacji, zagrożeń płynących z niekontrolowanego dostępu do stron internetowych i portali komunikacyjnych oraz społecznościowych. Istotnym elementem spotkania jest podkreślenie  wagi  kongruencji postaw rodzic-dziecko-szkoła.

10. Zasady bezpiecznego poruszania się na rowerze

Zajęcia są  uszczegółowieniem treści realizowanych przez  program bazowy Bezpieczna droga do szkoły.  Akcentuje on szczególne sytuacje ważne z punktu widzenia rowerzysty.  Zgodnie z sugestiami szkoły jego treść ukazuje najczęstsze zagrożenia w ruchu rowerowym. Do realizacji tego celu wykorzystano kilka krótkich zapisów wideo zarejestrowanych przez kierowców i rowerzystów z autentycznych zdarzeń drogowych  z udziałem m.in. rowerzystów. Materiał jest omawiany i analizowany. Integralną częścią zajęć jest mini test ze znajomości wybranych zasad kodeksu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem  rowerzystów.
 

 

Akcja STOP 18

W ramach akcji STOP 18 Straż Miejska w Częstochowie przyjęła rolę koordynatora w województwie śląskim. W ramach akcji w Częstochowie przeszkolono sprzedawców z zakresu odpowiedzialności prawnej za sprzedaż nieletnim papierosów i wyrobów tytoniowych. W ramach akcji strażnicy rozdawali ulotki i specjalne nalepki. 


Opracował: Tomasz Gajewski

 

Czytaj więcej ...

Prelekcje w Szkole Podstawowej nr 10 im. S. Kostki w Częstochowie.

Poniżej zamieszczamy link do prelekcji w Szkole Podstawowej nr 10 im. Stanisława Kostki w Częstochowie, którą przeprowadził funkcjonariusz Straży Miejskiej w Częstochowie.

Czytaj więcej ...

Straż Miejska gościła w przedszkolu Klub Kubusia Puchatka

Poniżej zamieszczamy link do kroniki Klubu Kubusia Puchatka. Strażnicy miejscy na zaproszenie dyrekcji Kubusia Puchatka gościli u przedszkolaków z prelekcami. Dzieci z dużą uwagą słuchały informacji przekazywanych przez strażnika miejskiego. 

http://www.klub-puchatka.pl/przedszkole/index.php?go=przedszkole-czestochowa-wyczerpy-ul-karola-miarki.html&op=kronika

Czytaj więcej ...

Szkoły o naszych prelekcjach

Strażnicy miejscy często prowadzą w szkołach prelekcje, które sptykają się z dużym zainteresowaniem uczestników i życzliwością z ich strony.

Poniżej zamieszczamy link do relacji ze szkolnej prelekcji, którą przygotowali uczniowie z V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

http://www.vmickiewicz.pl/content/view/990/2/lang,/

Dziękujemy za miłe słowa.

Czytaj więcej ...

Stop przemocy w ZSE

8 marca jeden ze strażników miejskich przeprowadził szkolną prelekcję w Zespole Szkół Ekonomicznych.

Temat prelekcji to "Przemoc i agresja w szkole i poza nią". W poniższym linku znajduje się relacja.

Uczniom z ZSE dziękujemy za informacje.

Czytaj więcej ...

CZYSTE PODWÓRKO TO CZYSTE MIASTO

Więcej na temat akcji zorganizowanej przez ZGM TBS:

https://youtu.be/0pIE2_LyxU0

Uchwała ANTYSMOGOWA. NIE SPALAJ: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To dym! A dym TRUJE!

Od 1 września obowiązuje ustawa antysmogowa. Nie spalaj: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To DYM! A DYM TRUJE!

SMOG truje! Zobacz spoty edukacyjne

Referat ds. zapobiegania zjawiskom kryminogennym wśród dzieci i młodzieży

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom

"Skrawek Nieba"

www.skraweknieba.com.pl

Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych

Urząd Miasta Częstochowy

Elektroniczna skrzynka podawcza