Telefon alarmowy: 986 lub 112

BIP
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [ kliknij by ukryć ]

Informacje i porady na temat smogu

2017-10-17 09:38:19

Od 1 września 2017 roku obowiązuje uchwała antysmogowa. Czy wiesz co to jest smog? Z czego powstaje, na co szkodzi i jak się przed nim chronić? Częstochowska Straż Miejska publikuje najważniejsze informacje, którymi warto podzielić się z sąsiadami, bliskimi, znajomymi...

Smog (ang.) = smoke (dym) + fog (mgła). Smog to połączenie niekorzystnych warunków pogodowych i dużej ilości zanieczyszczeń z kominów gospodarstw domowych. Na temat smogu częstochowska Straż Miejska informuje na spotkaniach z seniorami, radami dzielnic, a także ta tematyka jest wprowadzana podczas szkolnych prelekcji.

Zanieczyszczenia z kominów gospodarstw domowych powstają poprzez spalenie śmieci, paliw złej jakości czy też stare piece. W wyniku tego spalania powstają i trafiają do powietrza: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla czy benzoalfapiren. Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza pochodzi z domów. Główne źródła zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM10 w województwie śląskim to: gospodarstwa domowe (55%), przemysł (20%), transport drogowy (13%) i inne (12%).

Jak sprawdzić stan jakości powietrza i jak zatrzymać smog? Dostępne są strony internetowe i aplikacje. Komunikaty podają też urzędy i media.

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie? Spalając w starych piecach opał niskiej jakości szkodzimy sobie i innym. Smog może prowadzić do chorób: głowy (udar, ból głowy, obniżenie pamięci i koncentracji), mózgu, serca (zawał, arytmia, choroba wieńcowa), układu rozrodczego (zaburzenia płodności, wady rozwojowe), płuc (nowotwór płuc, astma, zapalenie i infekcje dróg oddechowych), żył (miażdżyca, nadciśnienie), skóry (alergie i podrażnienia) i twarzy (podrażnienie, oczu, nosa, gardła, kaszel, katar, zapalenie zatok). Jest więc bardzo niebezpieczny.

Do grup szczególnego ryzyka zaliczani są: małe dzieci, osoby starsze, osoby chore i kobiety w ciąży.

Straż Miejska w Częstochowie radzi jak zachować się podczas alarmu smogowego. Należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Należy korzystać z transportu zbiorowego. Należy założyć maseczkę antysmogową. Nie należy wietrzyć mieszkania czy domu. Powinno się stosować oczyszczacze powietrza.

Jak można przyczynić się do poprawy powietrza? Zmienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne. Wymienić stary piec na kocioł klasy 5. Palić opałem dobrej jakości. Korzystać z transportu zbiorowego (publicznego). Organizować wspólne przejazdy samochodem. Zamienić środek transportu na rower. Dawać dobry przykład sąsiadom. Rozmawiać o problemie z rodziną. Dzielić się ze znajomymi wiedzą o sposobie zatrzymania smogu...

Wszelkie podejrzenia i przypadki spalania śmieci w domowych piecach można zgłaszać do dyżurnego Straży Miejskiej w Częstochowie. Telefon alarmowy 986.

 

Zamieszczamy też infografikę i linki do krótkich filmików promujących „walkę” ze smogiem.

https://youtu.be/IW7EHWYN5kc

https://youtu.be/H-7M3XZS9S4

https://youtu.be/I04eInHjf-8

https://youtu.be/DjaEnl4Tmzg

Materiały promocyjne (powietrze.slaskie.pl)


Czytaj więcej ...

Wybił szybę na dworcu. Ujęli go strażnicy miejscy

2017-10-17 08:42:00

Strażnicy miejscy ujęli 49-letniego mężczyznę, który w poniedziałek wieczorem wybił szybę w poczekalni dworca PKS.

Częstochowscy strażnicy miejscy odebrali zgłoszenie, że w poczekalni dworca PKS doszło do dewastacji mienia. Mając rysopis sprawcy funkcjonariusze Straży Miejskiej rozpoczęli poszukiwania. W rejonie dworca ujęli sprawcę. Okazał się nim być 49-letni mężczyzna.

Sprawca został przewieziony na I Komisariat Policji.

Czytaj więcej ...

Ruszyły szkolne prelekcje w ramach Kampanii "Białe Serca"

2017-10-16 14:07:37

W poniedziałek odbyły się pierwsze szkolne prelekcje w ramach ogólnopolskiej Kampanii „Białe Serca”.

Częstochowska Straż Miejska wspólnie z Państwową Stacją Sanitarno-Epidemilogiczną oraz doradcą Prezydenta Miasta Częstochowy ds. nowych technologi Robertem Majerem angażują się w Kampanię „Białych Serc”. W poniedziałek, 16 października strażnicy miejscy razem z psem służbowym Prima wspólnie z pracownikami Sanepidu i doradcą prezydenta Częstochowy ds. nowych technologii rozpoczęli cykl szkolnych prelekcji, które mają ostrzegać przed agresją, narkotykami (w tym dopalaczami) czy cyberprzemocą.

Zajęcia prowadzone w częstochowskich szkołach składają się z trzech bloków tematycznych. Uczestniczy w nich również lubiana przez dzieci i młodzież Prima - pies służbowy Straży Miejskiej szkolony do wykrywania narkotyków.

Tematyka prelekcji: „Przemoc i agresja w przestrzeni publicznej” oraz Narkotyki i psi nos”. „Melanż. Oczekiwania vs Rzeczywistość”, a także „Samotność dziecka w sieci może prowadzić do sieci uzależnień i cyberprzemocy”.


Czytaj więcej ...

151 weekendowych interwencji na wniosek mieszkańców

2017-10-16 13:19:30

Od piątku do niedzieli dyżurni Straży Miejskiej w Częstochowie przyjęli od mieszkańców miasta 151 zgłoszeń z wnioskami o interwencję.

Zgłoszenia mieszkańców Częstochowy dotyczyły głównie: zakłócania porządku i spokoju publicznego, spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, osób nietrzeźwych w miejscach publicznych (58).

W ciągu minionych trzech dni pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu wizyjnego przeprowadzili 22 obserwacji zakończonych interwencją służb. 11 interwencji z miejskiego monitoringu zrealizowali strażnicy miejscy. Pozostałe interwencje przekazano innym służbom.

Czytaj więcej ...

CZYSTE PODWÓRKO TO CZYSTE MIASTO

Więcej na temat akcji zorganizowanej przez ZGM TBS:

https://youtu.be/0pIE2_LyxU0

Uchwała ANTYSMOGOWA. NIE SPALAJ: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To dym! A dym TRUJE!

Od 1 września obowiązuje ustawa antysmogowa. Nie spalaj: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To DYM! A DYM TRUJE!

SMOG truje! Zobacz spoty edukacyjne

Referat ds. zapobiegania zjawiskom kryminogennym wśród dzieci i młodzieży

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom

"Skrawek Nieba"

www.skraweknieba.com.pl

Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych

Urząd Miasta Częstochowy

Elektroniczna skrzynka podawcza