Telefon alarmowy: 986 lub 112

BIP
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [ kliknij by ukryć ]

Mieszkańcy miasta w weekend wzywali strażników miejskich 143 razy

2017-10-23 11:22:52

Od piątku do niedzieli dyżurni Straży Miejskiej w Częstochowie przyjęli od mieszkańców miasta 143 zgłoszenia z wnioskami o interwencję.

Zgłoszenia mieszkańców Częstochowy dotyczyły głównie: zakłócania porządku i spokoju publicznego, spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, osób nietrzeźwych w miejscach publicznych (45).

W ciągu minionych trzech dni pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu wizyjnego przeprowadzili 19 obserwacji zakończonych interwencją służb. 13 interwencji z miejskiego monitoringu zrealizowali strażnicy miejscy. Pozostałe interwencje przekazano innym służbom.

W piątek dwóch strażników miejskich zostało oddelegowanych do współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego KMP w ramach działań „Pieszy”. W piątek dwóch strażników miejskich zostało oddelegowanych do współpracy z III Komisariatem Policji. Strażnicy miejscy pełnili służbę patrolową w rejonie III KP. W piątek i w sobotę strażnicy miejscy prowadzili działania mające na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w dzielnicach: Stradom, Wrzosowiak, Ostatni Grosz i Raków. Sprawców wykroczeń pouczano lub karano mandatami.

Czytaj więcej ...

Mieszkance Częstochowy zaginął pies. Strażnicy miejscy pomogli wrócić mu do swojej pani

2017-10-20 11:36:52

Dyżurny Straży Miejskiej odebrał telefoniczne zgłoszenie od jednej z mieszkanek Częstochowy o zaginięciu psa. Historia miała swój szczęśliwy finał.

W minioną środę ok. godz. 16:10 na stanowisko dyżurnego częstochowskiej Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu psa. Mieszkanka Częstochowy podała wygląd i rasę swojego czworonoga. Dyżurny informację o zaginionym psie podał do wszystkich funkcjonariuszy Straży Miejskiej, którzy patrolując ulice zwracali uwagę na poszukiwanego pieska. Z pomocą przyszła jednak inna mieszkanka Częstochowy, który też zadzwoniła do dyżurnego Straży Miejskiej informując, że na jej ulicy błąka się pies. Według zgłaszającej wyglądał na zagubionego. Dyżurny Straży Miejskiej spytał o rasę psa. Po uzyskaniu informacji było już pewne, że to zaginiony piesek właścicielki, która o pomoc w poszukiwaniach poprosiła strażników miejskich. Dyżurny poinformował właścicielkę zagubionego psa o miejscu jego odnalezienia. Po trzech godzinach nerwów właścicielka odzyskała swojego pieska.

Czytaj więcej ...

Miejski monitoring obsługiwany przez Straż Miejską "rozrósł" się o 8 nowych kamer

2017-10-19 08:35:04

Miejski monitoring wizyjny Częstochowy „rozrósł się” o 8 nowych kamer, które pojawiły się w rejonie przejścia podziemnego przy al. Wyzwolenia w dzielnicy Północ. Obecnie miejski monitoring składa się z 79 kamer i jest obsługiwany przez pracowników częstochowskiej Straży Miejskiej.

Władzom miasta zależy, aby stale zwiększać poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców Częstochowy. W październiku Centrum Miejskiego Monitoringu, które nadzorowane jest przez częstochowską Straż Miejską wzbogaciło się o 8 nowych kamer. Zostały zainstalowane w rejonie przejścia podziemnego przy wyremontowanej al. Wyzwolenia. W 2017 roku przejście podziemne zostało całkowicie odnowione. Miejsce to codziennie jest uczęszczane przez dużą liczbę osób, głównie mieszkańców dzielnicy Północ.

Z uwagi na kompleksową przebudowę przejścia w tunelu oraz na schodach prowadzących na przystanki tramwajowe zainstalowano 4 kamery. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa przechodniom i podróżnym oraz przyszłym klientom lokali użytkowych zlokalizowanych w obrębie tunelu. Dodatkowe 4 kamery zainstalowane przez częstochowski samorząd rozszerzają zasięg miejskiego monitoringu na pobliskie przystanki MPK przy al. Wyzwolenia, a także na teren przyległy do przejścia podziemnego oraz najbliższe otoczenie. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa mają również charakter prewencyjny w zakresie eliminowania zachowań zakłócających spokój i porządek publiczny.

Łącznie w skład częstochowskiego monitoringu wizyjnego wchodzi obecnie 79 kamer nadzorowanych całodobowo przez operatorów cywilnych zatrudnionych przez częstochowską Straż Miejską.

Przypomnijmy, że miejskie kamery funkcjonują w Częstochowie od 2009 roku. Początkowo było ich 18, ale dzięki staraniom władz miasta system stale powiększa się. Od października 2017 roku po wpięciu do systemu miejskiego monitoringu 8 nowych kamer jest ich już 79.

Przypomnijmy, że dzięki miejskiemu monitoringowi Częstochowy ujawniono w 2016 roku 3648 zdarzeń, w których aż 2952 razy interweniowali częstochowscy strażnicy miejscy. W 2015 roku było to 4430 zdarzeń (3568 interwencji częstochowskiej Straży Miejskiej).

Raporty z działania miejskiego monitoringu znajdują się na stronie internetowej Straży Miejskiej w Częstochowie (www.sm.czestochowa.pl).

Kamery na Północy powstały dzięki staraniom Urzędu Miasta, Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie oraz częstochowskiej Straży Miejskiej. Mimo obecności kamer rejon przejścia podziemnego w dzielnicy Północ oraz cała dzielnica nadal będą patrolowane przez częstochowskich strażników miejskich.


Czytaj więcej ...

Strażnicy miejscy pomogli porzuconemu pieskowi

2017-10-18 09:05:28

Dyżurny częstochowskiej Straży Miejskiej odebrał we wtorek zgłoszenie o porzuconym i przywiązanym psie do ogrodzenia. Strażnicy miejscy pomogli pieskowi, który trafił do schroniska dla zwierząt.

Strażnicy miejscy interweniowali we wtorek w dzielnicy Stradom. Do ogrodzenia jednej z posesji został przywiązany pies. Przy psie znajdowała się reklamówka z karmą do jedzenia. Strażnicy miejscy wezwali na miejsce pracowników z częstochowskiego schroniska dla zwierząt. Pies został przewieziony do schroniska. Informacja ze zdarzenia w formie notatki trafiła na II Komisariat Policji.

Czytaj więcej ...

CZYSTE PODWÓRKO TO CZYSTE MIASTO

Więcej na temat akcji zorganizowanej przez ZGM TBS:

https://youtu.be/0pIE2_LyxU0

Uchwała ANTYSMOGOWA. NIE SPALAJ: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To dym! A dym TRUJE!

Od 1 września obowiązuje ustawa antysmogowa. Nie spalaj: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To DYM! A DYM TRUJE!

SMOG truje! Zobacz spoty edukacyjne

Referat ds. zapobiegania zjawiskom kryminogennym wśród dzieci i młodzieży

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom

"Skrawek Nieba"

www.skraweknieba.com.pl

Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych

Urząd Miasta Częstochowy

Elektroniczna skrzynka podawcza