Telefon alarmowy: 986 lub 112

BIP
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [ kliknij by ukryć ]

Straż Miejska rozpoczyna akcję "Hiena"

2017-10-30 09:10:56

Częstochowska Straż Miejska w poniedziałek wieczorem rozpoczyna akcję „Hiena”. Strażnicy miejscy zadbają o zachowanie spokoju i porządku publicznego przy cmentarzach, gdyż w czasie Dnia Wszystkich Świętych dochodzi do częstszych niż zwykle kradzieży i wykroczeń.

Dzień Wszystkich Świętych przypada w tym roku w środę. Częstochowscy strażnicy miejscy już w poniedziałek wieczorem rozpoczynają akcję „Hiena”. Co prawda akcja „Hiena” „pełną parą” rusza w poniedziałek, ale już od piątku częstochowscy strażnicy miejscy patrolowali okolice częstochowskich nekropolii. Przed 1 listopada uaktywniają się niestety osoby kradnące wiązanki i cenne znicze, by je później sprzedać. Dlatego strażnicy miejscy będą prowadzić wzmożone kontrole w okolicach częstochowskich nekropolii szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych aż do czwartku 2 listopada do godz. 22.

Częstochowscy strażnicy miejscy będą również współpracować z częstochowskimi policjantami w ramach akcji „Znicz”. Funkcjonariuszy Straży Miejskiej będzie można zobaczyć w patrolach wspólnie z  policjantami.

Straż Miejska przypomina też o tymczasowej reorganizacji ruchu, która zostanie wprowadzona w okolicach cmentarzy. Całe ulice, albo wybrane odcinki ulic będą wyłączone z ruchu dla pojazdów i zamienione w trakty dla pieszych. Dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na tymczasowe oznakowanie i bezwzględnie się do niego stosować. Umundurowani strażnicy miejscy będą też służyć informacjami wszystkim gościom, którzy przyjadą na częstochowskie cmentarze i będą potrzebować informacji.

Straż Miejska w Częstochowie ostrzega też przed tzw. „kieszonkowcami”, którzy z pewnością będą chcieli wykorzystać tłok w środkach komunikacji miejskiej, na przystankach czy przy stoiskach handlowych. Pilnujmy swoich portfeli, dokumentów i telefonów komórkowych.

Częstochowska Straż Miejska przypomina również o „Sąsiedzkim czuwaniu”. Niektóre osoby wyjadą poza Częstochowę na groby zmarłych. O zwrócenie uwagi na puste domy czy mieszkania należy poprosić sąsiadów lub kogoś z rodziny. Wspólnie zadbajmy, aby w naszych domach czy mieszkaniach nie doszło do włamań lub kradzieży.

O wszystkich nieprawidłowościach należy informować dyżurnego Straży Miejskiej (tel. 986).

Czytaj więcej ...

Straż miejska zabezpieczyła teren wypadku podczas akcji "Zdrowy i bezpieczny Ekonomik"

2017-10-24 13:04:05

Do groźnego "pozorowanego" wypadku samochodowego doszło we wtorek na terenie Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. św. Augustyna w Częstochowie. Na szczęście były to tylko ćwiczenia z udziałem częstochowskich służb ratowniczych w tym m.in. częstochowskich strażników miejskich w ramach akcji „Zdrowy i bezpieczny Ekonomik”.

Zderzenie dwóch samochodów, gdzie ranne zostały trzy osoby – to scenariusz ćwiczeń, które odbyły się we wtorek na terenie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. W ćwiczeniach wzięły udział m.in: Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Policja i Straż Miejska. Głównym zadaniem częstochowskich strażników miejskich było zabezpieczenie miejsca wypadku przed dostępem osób postronnych. Przy okazji uczniowie „Ekonomika” byli świadkami akcji służb ratunkowych. Oby takie obrazki oglądali tylko podczas ćwiczeń.

Po pokazie z udziałem wszystkich służb częstochowscy strażnicy miejscy przeprowadzili w szkole prelekcje dla uczniów ZSE. W prelekcji wzięła udział Prima – pies służbowy Straży Miejskiej. Prima wyspecjalizowana jest w wykrywaniu narkotyków.

Organizatorem akcji „Zdrowy i bezpieczny Ekonomik” był dyrektor ZSE.


Czytaj więcej ...

Smog STOP! Strażnicy miejscy przeszli szkolenie w temacie smogu

2017-10-24 12:55:57

Od 1 września 2017 roku na terenie województwa śląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa. Częstochowscy strażnicy miejscy uczestniczyli w specjalnych szkoleniach w Katowicach. Szkolenie dotyczące uchwały antysmogowej odbyło się też w ostatnich dniach w częstochowskiej komendzie Straży Miejskiej.

Czy wiesz co to jest smog? Z czego powstaje, na co szkodzi i jak się przed nim chronić? Częstochowska Straż Miejska publikuje najważniejsze informacje, którymi warto podzielić się z sąsiadami, bliskimi, znajomymi...

Smog (ang.) = smoke (dym) + fog (mgła). Smog to połączenie niekorzystnych warunków pogodowych i dużej ilości zanieczyszczeń z kominów gospodarstw domowych. Na temat smogu częstochowska Straż Miejska informuje na spotkaniach z seniorami, radami dzielnic, a także ta tematyka jest wprowadzana podczas szkolnych prelekcji.

Zanieczyszczenia z kominów gospodarstw domowych powstają poprzez spalenie śmieci, paliw złej jakości czy też stare piece. W wyniku tego spalania powstają i trafiają do powietrza: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla czy benzoalfapiren. Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza pochodzi z domów. Główne źródła zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM10 w województwie śląskim to: gospodarstwa domowe (55%), przemysł (20%), transport drogowy (13%) i inne (12%).

Jak sprawdzić stan jakości powietrza i jak zatrzymać smog? Dostępne są strony internetowe i aplikacje. Komunikaty podają też urzędy i media.

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie? Spalając w starych piecach opał niskiej jakości szkodzimy sobie i innym. Smog może prowadzić do chorób: głowy (udar, ból głowy, obniżenie pamięci i koncentracji), mózgu, serca (zawał, arytmia, choroba wieńcowa), układu rozrodczego (zaburzenia płodności, wady rozwojowe), płuc (nowotwór płuc, astma, zapalenie i infekcje dróg oddechowych), żył (miażdżyca, nadciśnienie), skóry (alergie i podrażnienia) i twarzy (podrażnienie, oczu, nosa, gardła, kaszel, katar, zapalenie zatok). Jest więc bardzo niebezpieczny.

Do grup szczególnego ryzyka zaliczani są: małe dzieci, osoby starsze, osoby chore i kobiety w ciąży.

Straż Miejska w Częstochowie radzi jak zachować się podczas alarmu smogowego. Należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Należy korzystać z transportu zbiorowego. Należy założyć maseczkę antysmogową. Nie należy wietrzyć mieszkania czy domu. Powinno się stosować oczyszczacze powietrza.

Jak można przyczynić się do poprawy powietrza? Zmienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne. Wymienić stary piec na kocioł klasy 5. Palić opałem dobrej jakości. Korzystać z transportu zbiorowego (publicznego). Organizować wspólne przejazdy samochodem. Zamienić środek transportu na rower. Dawać dobry przykład sąsiadom. Rozmawiać o problemie z rodziną. Dzielić się ze znajomymi wiedzą o sposobie zatrzymania smogu...

Wszelkie podejrzenia i przypadki spalania śmieci w domowych piecach można zgłaszać do dyżurnego Straży Miejskiej w Częstochowie. Telefon alarmowy 986.

Zamieszczamy też infografikę i linki do krótkich filmików promujących „walkę” ze smogiem.

https://youtu.be/IW7EHWYN5kc

https://youtu.be/H-7M3XZS9S4

https://youtu.be/I04eInHjf-8

https://youtu.be/DjaEnl4Tmzg

Materiały promocyjne (powietrze.slaskie.pl)


Czytaj więcej ...

Otrzymaliśmy kolejne podziękowania. Dziękujemy za miłe słowa

2017-10-23 12:02:25

Na ręce Komendanta częstochowskiej Straży Miejskiej „wpłynęły” kolejne już w tym roku podziękowania.

Otrzymaliśmy się ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego numer 5 w Częstochowie. Cieszymy się że mogliśmy pomóc i dziękujemy za miłe słowa.


Czytaj więcej ...

CZYSTE PODWÓRKO TO CZYSTE MIASTO

Więcej na temat akcji zorganizowanej przez ZGM TBS:

https://youtu.be/0pIE2_LyxU0

Uchwała ANTYSMOGOWA. NIE SPALAJ: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To dym! A dym TRUJE!

Od 1 września obowiązuje ustawa antysmogowa. Nie spalaj: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To DYM! A DYM TRUJE!

SMOG truje! Zobacz spoty edukacyjne

Referat ds. zapobiegania zjawiskom kryminogennym wśród dzieci i młodzieży

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom

"Skrawek Nieba"

www.skraweknieba.com.pl

Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych

Urząd Miasta Częstochowy

Elektroniczna skrzynka podawcza